Solarpunk w GilotynaTV

Posted on Sat 24 February 2024 in misc • 1 min read

solarpunkowy piątek w gilotynaTV

Miniaturka Solarpunkowego Piątku w gilotynaTV

23go lutego 2024 lewicowy kanał YouTube gilotynaTV zaprosił mnie na wywiad w ramach solarpunkowego piątku. Opowiadam tam o Solarpunku jako gatunku w Polsce i na świecie, jego definicji, perspektywach, problemach i tym, jak może dać nam nadzieję.


Solarpunk w Miesięczniku ZNAK

Posted on Tue 04 July 2023 in misc • 1 min read

Miesięcznik Znak 07-08 2023

Okładka "Miesięcznika Znak" z lipca/sierpnia 2023

Na łamach wakacyjnej edycji "Miesięcznika Znak" ukazał się mój esej: Solarpunk: przypominając sobie nadzieję. Dostępny jest on zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej - za paywallem. Oprócz aspektów ruchu o których pisałem wcześniej porusza on także tematykę przepracowywania traum w kulturze - oraz różnic między solarpunkiem a longtermizmem.

Niezależnie od publikacji ruszyła też strona solarpunk.pl, zbierająca wszystkie polskie materiały o ruchu!


Solarpunk: lenses and foundations with Think That Through

Posted on Tue 28 February 2023 in misc • 31 min read

Myśleć Głębiej na YouTube

Lens CC-BY-NC 2.0 Henry Riley

Last year I published a lengthy videoessay on Solarpunk as a part of collaboration with a philosophical YouTube channel "Myśleć Głębiej" (Think That Through in English).

It took me a few months to translate it and update a few sections (especially regarding cyberpunk's romanticism), but I'd like to present you with a written form of my essay - available in audio HERE! The recorded form follows a deeper exploration of philosophy of the movement, thoroughly discussing the notions of cultural hieroglyphs and squeecore I only briefly mention in the text below:


Who am I?

My name is Pawel Ngei, on the internet also known as A-L-X-D. I’m a software developer and hacker, someone analysing technology outside of a formal framework of a company or university. I’m especially interested in cultural narratives about technology and engineering, their impacts on societies and communities.

I first encountered Solarpunk soon after the “Notes towards a Manifesto” came to be at Arizona State University in 2014 while looking for a way to express …


Continue reading

"Nudne Science Fiction Uratuje Świat" - wywiad w Wyborczej i perypetie prawoautorskie

Posted on Sat 19 November 2022 in misc • 3 min read

Ilustracje PannyN i Commando Jugendstil

Ilustracje PannyN (CC-BY-SA 4.0) i Commando Jugendstil (CC-BY-SA 3.0)

W ramach swojej serii Jutronauci wyborcza.pl opublikowała dziś wywiad ze mną na temat tak praktycznego, jak i literackiego Solarpunka. Jest to być może pierwszy tak szeroko dostępny tekst na temat ruchu w Polsce, omawiający tak kontekst technologiczny, narracyjny, społeczny - jak i nasze własne, szczególnie wizje Polski i Śląska przyszłości. Chciałbym bardzo podziękować Jakubowi Kibitlewskiemu za przeprowadzenie ze mną wywiadu i miesiące pracy włożone w jego redakcję - oraz namawianie osób decyzyjnych w Wyborczej, aby podjąć temat. Mam nadzieję, że rzeczywiście rozpocznie on sporą dyskusję poza kilkoma fanpejdżami i kanałami na YT!

Tytuł i podtytuł "NUDNE SCIENCE FICTION URATUJE ŚWIAT - Wystarczy filmów o Iron Manie vel Elonie Musku. Pora na superwidowisko o wikipedystach" wybrała redakcja - i choć nie nazwałbym nigdy swojej propozycji Solarpunka nudną, to bardzo podoba mi się nacisk na odejście od miliarderów-bohaterów. Daje to nam też ciekawy kontekst do prawoautorskiej wpadki, o której zaraz.

Barbórka 2077 - CC-BY-SA 4.0 Katarzyna "Panna N." Witerscheim

Barbórka 2077 - CC-BY-SA 4.0 Katarzyna "Panna N." Witerscheim

W tekście odwołuję się do jednej z zahaczek, jakich wraz …


Continue reading

Solarpunkowy esej w "Myśleć Głębiej"

Posted on Fri 09 September 2022 in misc • 23 min read

Myśleć Głębiej na YouTube

Myśleć Głębiej na YouTube

Kilka miesięcy temu polski kanał Mistycyzm Popkulturowy opublikował na Youtube swoje wideo na temat Solarpunka w popkulturze, krytykując ruch między innymi za sielankowość i brak dobrych powieści. Napisałem na nie dość wyczerpującą odpowiedź, swoje pięć groszy dodał teź blog Ekofikcje.

Kiedy myślałem już, że temat przygasa, odezwali się do mnie twórcy kanału Myśleć Głębiej, tworzący dłuższe teksty filozoficzno-społeczne, podobne do zagranicznych PhilosophyTube czy Andrewism. Zaproponowali mi nagranie wspólnego, wyczerpującego wideoeseju, w którym moglibyśmy poeksplorować wszystkie wątki pominięte przez MistyPopa - i zacząć większą dyskusję o optymistycznej przyszłości w polskiej kulturze!

Dołączyła do nas także Asia Kaniewska, autorka bloga dziewiętnaście czwartych i audycji dancing in dystopia, która była jedną z pierwszych osób w Polsce w ogóle poruszających temat Solarpunka - tak w radiu, jak i na prezentacji w Jazdowie.

Wspólnymi siłami nagraliśmy trzy eseje, łącznie dwie i pół godziny - które możecie dzisiaj obejrzeć na YouTube, albo posłuchać jako podcastu!

Jeżeli wolicie słowo pisane, skrypt Asi znajduje się tutaj, mój zaś znajdziecie poniżej …


Continue reading