Konkurs Optymistycznej Fikcji Klimatycznej

Posted on Sun 17 January 2021 in misc • 2 min read

Solar Ascension CC-BY-NC-ND Doug Batista Solar Ascension CC-BY-NC-ND 3.0 Doug Batista

Od kilku lat zajmuję się Solarpunkiem i optymistycznymi wizjami przyszłości nie wypierającej się nadchodzących problemów, szczególnie w postaci zmian klimatu. Niestety, prawie wszystkie utwory Solarpunkowe wydane są w języku angielskim i portugalskim, a w Polskiej fikcji ciężko o znalezienie podobnych motywów. Dlatego wraz z Piotrem Krajewskim, nauczycielem z LXIV LO im. Witkacego w Warszawie, postanowiliśmy zorganizować konkurs literacki dla młodzieży promujący własnie tą tematykę - Konkurs Optymistycznej Fikcji Klimatycznej solarpunk.edu.pl.

Jego warunki były proste: trzeba było napisać jakiś tekst poniżej 6 tysięcy słów, opisujący wizję przyszłości klimatycznej która jest pozytywna - lub przynajmniej nie dystopijna - i zakłada jakieś przemiany społeczne zamiast pojedynczych "zbawicieli" w rodzaju Elona Muska. Początkowo chcieliśmy zrobić z tego konkurs otwarty, niestety, z uwagi na lockdown i ograniczenia przerobowe - musieliśmy ograniczyć go jedynie do uczniów Witkacego. Wszystkie prace opublikowane zostały na licencji Creative Commons CC-BY-SA 4.0, aby można było dzielić się nimi i promować ruch jeszcze szerzej.

W ramach inspiracji dla uczestników konkursu przetłumaczyliśmy też dwa anglojęzyczne utwory na polski: “Nowe zasady” – Jerri Jerreat (oryg. Rules for a Civilization, tłum. Michał Klata) i “The Boston Hearth Project” – T. X. Watson (tłum. Martyna Łysakiewicz). Stanowią one bardzo dobre przykłady Solarpunkowych tekstów skupiających się na roli społeczności w świecie zmian klimatycznych.

Zwyciężczynią konkursu została Małgi Kowalska za opowiadanie "Zbawiciel Niepotrzebny", drugie miejsce zajęła "Tylko Kropla" Kamili Szymańskiej, trzecie zaś - "Najlepszy Świat" Agaty Misiak.

Naprawdę cieszy mnie, że mogłem przyczynić się do jednego z pierwszych kroków Solarpunka w Polsce i promocji optymistycznych wizji przyszłości w obliczu zalewających nas zewsząd dystopii. Miejmy nadzieję, że drugą edycję konkursu uda nam się rozszerzyć na całe województwo - lub może nawet kraj!

Ogromnie dziękuję za pomoc wszystkim uczestnikom i organizatorom, a szczególnie Piotrowi, Martynie i Michałowi!